County Final Results!

0

Year 5/6 High five’s netball

  • Gold – Wellfield Methodist and Anglican Church School, Burnley
  • Silver – Leyland Methodist Junior School, South Ribble
  • Bronze – St Mary’s Langho RC Primary School, Ribble Valley

Year 5/6 Girls’ football

  • Gold – Shakespeare Primary School, Wyre
  • Silver – The Blessed Sacrament Catholic Primary School, Preston
  • Bronze – Padiham Primary School, Burnley

Year 5/6 Orienteering

  • Gold – St Peter’s C of E Primary School, Heysham
  • Silver – Gisburn Primary School, Ribble Valley
  • Bronze – St Joseph’s Catholic Primary School, Chorley

Year 5/6 Tag rugby

  • Gold – St Lawrence CE Primary School, Preston
  • Silver – St Mary and St Benedict’s RC Primary School, South Ribble
  • Bronze – St Wilfrid’s C of E Primary School, Lancaster

Year 3/4 Mini tennis

  • Gold – St Pius X Preparatory School, Preston
  • Silver – Staining CE Primary School, Wyre
  • Bronze – Earby Springfield Primary School, Pendle

Year 3/4 Gymnastics

  • Gold – Ormskirk C of E Primary School, West Lancashire
  • Silver – Christ Church Charnock Richard CofE Primary School, Chorley
  • Bronze – Peel Park Primary School, Hyndburn

Year 3/4 Tri golf

  • Gold – Buckshaw Primary School, Chorley
  • Silver – Sherwood Primary School, Preston
  • Bronze – Bolton-le- Sands Church of England Primary School, Heysham

KS2 Inclusive Gymnastics

  • Gold – Park Community Academy, Blackpool
  • Silver – Mayfield Special School, Chorley
  • Bronze – Holly Grove School, Burnley

KS2 Inclusive gymnastics (individual floor)

  • Gold – Ubayd Al-Ghazzi of Holly Grove School, Burnley
  • Silver – Isabelle Stott of Park Community Academy, Blackpool
  • Bronze – Bronte Duogan of Holly Grove School, Burnley

KS2 Inclusive gymnastics (individual vault)

  • Gold – Corley Black of Park Community Academy, Blackpool
  • Silver – Sam Fielding of Mayfield Special School, Chorley
  • Bronze – Ubayd Al-Ghazzi of Holly Grove School, Burnley

KS3 Tee ball

  • Gold – Park High School, Pendle
  • Silver – St Christopher’s CE High School, Hyndburn
  • Bronze – Sir Tom Finney Community High School, Preston

KS3 Orienteering

  • Gold – Oakhill School, Ribble Valley
  • Silver – Park Community Academy, Blackpool
  • Bronze – Blackburn Central High School with Crosshill, Blackburn with Darwen

Year 7/8 PAN football

  • Gold – Alder Grange Community and Technology School, Rossendale
  • Silver – Unity Academy, Blackpool
  • Bronze – Accrington Academy, Hyndburn

Year 9/10 Duathlon

  • Gold – Haslingden High School, Rossendale
  • Silver – Park High School, Pendle
  • Bronze – Parklands High School, Chorley

Year 7 Athletics (boys)

  • Gold – Clitheroe Royal Grammar School, Ribble Valley
  • Silver – Hutton Grammar School, South Ribble
  • Bronze – St Michael’s CE High School, Chorley

Year 7 Athletics (girls)

  • Gold – Westholme School, Blackburn with Darwen
  • Silver – Ormskirk School, West Lancashire
  • Bronze – St Michael’s CE High School, Chorley

Year 8/9 Handball

  • Gold – Hodgson Academy, Wyre
  • Silver – All Hallows Catholic High School, South Ribble
  • Bronze – Hutton Grammar School, South Ribble

Year 9 Rounders

  • Gold – Bowland High, Ribble Valley
  • Silver – Alder Grange Community and Technology School, Rossendale
  • Bronze – Westholme School, Blackburn with Darwen

Year 7/8 Girls’ cricket

  • Gold – Ormskirk School, West Lancashire
  • Silver – Clitheroe Royal Grammar School, Ribble Valley
  • Bronze – Haslingden High School, Rossendale

Overall winner

  • Burnley