Disability Swimming Gala

  • Date:  20th March 2018
  • Venue: Salt Ayre Sports Centre
  • Gallery

KS3 girls 25m SLD front crawl

Gold: Moor Hey School, South Ribble – Sarah Ho
Silver: Park Community Academy, Blackpool – Kerri L
Bronze: Tor View Community Special School, Rossendale – Lia Vickers

KS4 girls 25m SLD front crawl

Gold: Ridgewood Community High School, Burnley – Chloe G
Silver: Moor Hey School, South Ribble – Lauren G

KS3 boys 25m SLD front crawl

Gold: Moor Hey School, South Ribble – Jake P
Silver: Pendle Community High School, Pendle – Tyrese C
Bronze: Red Marsh Special School, Wyre – Theo H

KS4 boys 25m SLD front crawl

Gold: The Loyne Specialist School, Lancaster – Jack Winn
Silver: Moor Hey School, South Ribble – Kirk
Bronze: Ridgewood Community High School, Burnley – Kyle Shaw

KS3 girls 25m SLD back stroke

Gold: Park Community Academy, Blackpool – Kerri L
Silver: Moor Hey School, South Ribble – Sarah Ho
Bronze: Pendle Community High School, Pendle – Casey B

KS4 girls 25m SLD back stroke

Gold: Ridgewood Community High School, Burnley – Bethany P-R
Silver: Moor Hey School, South Ribble – Lauren G

KS3 boys 25m SLD back stroke

Gold: Moor Hey School, South Ribble – Jake P
Silver: Pendle Community High School, Pendle – Lincoln J
Bronze: Red Marsh Special School, Wyre – Calum P

KS4 boys 25m SLD back stroke

Gold: The Loyne Special School, Lancaster – Nathan Smith
Silver: Ridgewood Community High School, Burnley – Dan Thompson
Bronze: Moor Hey School, South Ribble – Kirk

KS3 girls 25m front crawl H1

Gold: Great Arley School, Wyre – Emily Lowe
Silver: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Amy Strandell

KS3 boys 25m front crawl H1

Gold: Great Arley School, Wyre – Joel McIntosh
Silver: Moor Hey School, South Ribble – Zac T
Bronze: Morecambe Road School, Heysham – I Dodds

KS3 boys 25m front crawl H2

Gold: Tor View Community Special School, Rossendale – Jake Schofield
Silver: Park Community Academy, Blackpool – Jack Prescott
Bronze: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Dan Mangan

KS4 girls 25m front crawl H1

Gold: Great Arley School, Wyre – Jessica Reid
Silver: Astley Park School, Chorley – Shannon
Bronze: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Libby Leadbetter

KS4 boys 25m front crawl H1

Gold: Morecambe Road School, Heysham – I Murgatroyd
Silver: Great Arley School, Wyre – Adam Grey-Medd
Bronze: Park Community Academy, Blackpool – Liam McFayden

KS5 girls 25m front crawl

Gold: Highfurlong School, Blackpool – Katy Hocking
Silver: Park Community Academy, Blackpool – Georgia Curley
Bronze: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Rochelle Nelson

KS5 boys 25m front crawl

Gold: Mayfield School, Chorley – Thomas Pearce
Silver: Red Marsh Special School, Wyre – Harry Jackson
Bronze: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Tom Winn

KS3 girls 25m breast stroke

Gold: Moor Hey School, South Ribble – Sky
Silver: Great Arley School, Wyre – Emily Lowe
Bronze: Ridgewood Community High School, Burnley – Sophie Leyland

KS3 boys 25m breast stroke H1

Gold: Astley Park School, Chorley – Jamie
Silver: Moor Hey School, South Ribble – Jamie A
Bronze: Morecambe Road School, Heysham – E Balmer-Hall

KS3 boys 25m breast stroke H2

Gold: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Canice Angland
Silver: Park Community Academy, Blackpool – Nathan B-R
Bronze: Red Marsh Special School, Wyre – Lewis P

KS4 boys 25m breast stroke

Gold: Great Arley School, Wyre – Arran Thorpe
Silver: Red Marsh Special School, Wyre – David G
Bronze: Astley Park School, Chorley – Ethan

KS5 girls 25m breast stroke

Gold: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Megan Moore
Silver: Highfurlong School, Blackpool – Gemma Wilson

KS5 boys 25m breast stroke

Gold: Highfurlong School, Blackpool – Danny Segev
Silver: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Scott Lemaire
Bronze: Hillside Specialist School, Preston – Henry

KS5 girls 25m breast stroke

Gold: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Megan Moore
Silver: Highfurlong School, Blackpool – Gemma Wilson

KS3 girls 25m back stroke H1

Gold: Great Arley School, Wyre – Emily Lowe
Silver: Pendle Community High School, Pendle – Mckenzie P
Bronze: Park Community Academy, Blackpool – Chloe Crook

KS3 boys 25m back stroke H1

Gold: Great Arley School, Wyre – Kieren Rutter
Silver: Pendle Community High School, Pendle – Calum H
Bronze: Astley Park School, Chorley – Noah

KS3 boys 25m back stroke H2

Gold: Tor View Community Special School, Rossendale – Oliver Taylor
Silver: Red Marsh Special School, Wyre – Lewis Perry
Bronze: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Lewis Tipper

KS4 girls 25m back stroke

Gold: Great Arley School, Wyre – Jessica Reid
Silver: Astley Park School, Chorley – Kirstie

KS4 boys 25m back stroke

Gold: Great Arley School, Wyre – Alex Spence
Silver: Morecambe Road School, Heysham – S Hind
Bronze: Park Community Academy, Blackpool – Liam McFayden

KS3 girls 50m front crawl

Gold: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Amy Strandell
Silver: Great Arley School, Wyre – Emily Lowe
Bronze: Park Community Academy, Blackpool – Chloe Crook

KS3 boys 50m front crawl H1

Gold: Park Community Academy, Blackpool – Jack Prescott

KS3 boys 50m front crawl H2

Gold: Tor View Community Special School, Rossendale – Harry Charles
Silver: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Kayne Gillard
Bronze: Morecambe Road School, Heysham – E Balmer-Hall

KS4 girls 50m front crawl

Gold: Highfurlong School, Blackpool – Jessica Poole

KS4 boys 50m front crawl

Gold: Morecambe Road School, Heysham – I Murgatroyd
Silver: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Morgan Thorpe
Bronze: Park Community Academy, Blackpool – Jack Howard

KS5 girls 50m front crawl

Gold: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Rochelle Nelson
Silver: Park Community Academy, Blackpool – Megan
Bronze: Highfurlong School, Blackpool – Katy Hocking

KS5 boys 50m front crawl

Gold: Red Marsh Special School, Wyre – Harry Jackson
Silver: Mayfield School, Chorley – Kieran Wilson
Bronze: Highfurlong School, Blackpool – James Ward

KS3 girls 4x25m relay

Gold: Pendle Community High School, Pendle
Silver: Moor Hey School, South Ribble
Bronze: Ridgewood Community High School, Burnley

KS3 boys 4x25m relay H1

Gold: Great Arley School, Wyre
Silver: Moor Hey School, South Ribble
Bronze: Ridgewood Community High School, Burnley

KS3 boys 4x25m relay H2

Gold: Red Marsh Special School, Wyre
Silver: Morecambe Road School, Heysham
Bronze: Tor View Community Special School, Rossendale

KS4 boys 4x25m relay

Gold: Morecambe Road School, Heysham
Silver: Great Arley School, Wyre
Bronze: Astley Park School, Chorley

KS5 boys 4x25m relay

Gold: Highfurlong School, Blackpool
Silver: Hillside Specialist School, Preston

Small pool

MLD beginners freestyle H1

Gold: Ridgewood Community High School, Burnley – Ashley Wilkinson
Silver: Mayfield School, Chorley – Sam Fielding
Bronze: Moor Hey School, South Ribble – Connor Clarke

MLD beginners freestyle H2

Gold: Pendle Community High School, Pendle – Erin
Silver: Tor View Community Special School, Rossendale – Bobby Edwards
Bronze: Red Marsh Special School, Wyre – Kieran

MLD beginners freestyle H3

Gold: Morecambe Road School, Heysham – C Simpson
Silver: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Michael McDermott
Bronze: Highfurlong School, Blackpool – Leah Ward

SLD length races (without armbands) H1

Gold: Mayfield School, Chorley – Chelsea Blackledge
Silver: West Lancashire Community High School, West Lancashire – Georgia Williams
Bronze: The Loyne Specialist School, Lancaster – Dylan Butterworth

SLD length races (without armbands) H2

Gold: Ridgewood Community High School, Burnley – Christian Ross
Silver: Red Marsh Special School, Wyre – Thomas Quinn
Bronze: Tor View Community Special School, Rossendale – Thomas Hogan

SLD length races (with armbands) H

Gold: Mayfield School, Chorley – Aston Jones
Joint Silver: The Loyne Specialist School, Lancaster – Martin Liesieki
Joint Silver: Red Marsh Special School, Wyre – Parisa Niije

Egg, flip and wobble race H1

Gold: Highfurlong School, Blackpool
Silver: Mayfield School, Chorley
Bronze: Moor Hey School, South Ribble

Egg, flip and wobble race H2

Gold: Pendle Community High School, Pendle
Silver: Tor View Community Special School, Rossendale
Bronze: Red Marsh Special School, Wyre

Egg, flip and wobble race H3

Gold: Morecambe Road School, Heysham
Silver: West Lancashire Community High School, West Lancashire

Ball relay H1

Gold: The Loyne Specialist School, Lancaster
Silver: Mayfield School, Chorley
Bronze: Morecambe Road School, Heysham

Ball relay H2

Gold: Pendle Community High School, Pendle
Silver: Red Marsh Special School, Wyre