Summer Games

Please find all results from the 2019 School Games below:

Overall Winning Districts:
3rd – West Lancashire
2nd – Blackburn with Darwen
1st – Chorley

Orienteering KS3
3rd – Blackpool (Park Community Academy)
2nd – Chorley (Astley Park)
1st – Ribble Valley (St Augustines)
Spirit of the Games – Burnley (Blessed Trinity)

Orienteering KS3 Special Schools
3rd – Blackburn & Darwen (Crosshill)
2nd – Burnley (Ridgewood)
1st – South Ribble Worden (Moorhey)

Orienteering KS2
3rd – Lancaster
2nd – South Ribble (Brownedge)
1st – Wyre (Caulton St Hildas)
Spirit of the Games – Blackburn & Darwen (BCHS)

Super 8 Athletics Boys
3rd – Wyre and Fylde (Kirkham Grammar School)
2nd – South Ribble (Hutton Grammar)
1st – Lancaster (Lancaster Royal Grammar)

Super 8 Athletics Girls
3rd – Blackburn & Darwen (St Bedes)
2nd – West Lancashire (Ormskirk)
1st – Ribble Valley (Clitheroe Royal Grammar)

Year 3 & 4 Quad Kids
3rd – Chorley (Euxton)
2nd – Heysham (Bolton le sands)
1st West Lancashire (Town Green)

PAN Ability Football
3rd – Blackburn & Darwen (DACA)
2nd – West Lancashire (Our Lady Queen of Peace)
1st – Chorley (Holy Cross)

Climbing (Boys)
3RD – Burnley (Unity)
2nd – West Lancashire (Ormskirk)
1st – Chorley (St Michael’s)

Dodgeball
3rd – Rossendale (St Saviours)
2nd – Burnley (St Johns)
3rd – Ribble Valley (Balderstone)

Tri Golf Year 3 & 4
3rd – Heysham (Bolton le sands)
2nd – Wyre (Shakespeare)
1st – Preston (St Andrew’s)

KS3 Quicksticks
3rd – Chorley (St Gregorys) also won the Spirit of the Games Award
2nd – South Ribble (Whitefield)
1st – Preston (Barton St Laurence)

Rounders
3rd – Burnley (Blessed Trinity)
2nd – Chorley (Parkland)
1st – Wyre (Rossall)

Volleyball
2nd – Blackburn (St Bede’s)
1st – Preston (Ashton)
Spirit of the Games – Ribble Valley (Clitheroe Grammar)

Touch Rugby
3rd – Preston (Broughton High School)
2nd – South Ribble Brownedge (All Hallows)
1st – South Ribble Worden (Balshaws)
Spirit of the Games – Blackpool (South Shore Academy)

High 5 Netball
3rd – Chorley (Euxton)
2nd – Fylde (Lytham Hall Park)
1st – Ribble Valley (Whalley)
Spirit of the Games – Blackpool (St John Vianney)

U15 Cricket Girls
3rd – Wyre (Rossall)
2nd – West Lancashire (Ormskirk)
1st – Burnley (Blessed Trinity)

U13s Cricket
3rd – Rossendale (Alder Grange)
2nd – South Ribble (Pemwortham Priory)
1st – Chorley (St Michaels)